הצהבת

צהבת עלולה לגרום לפגיעה חמורה בכבד

דלקת כבד נגיפית (הידועה בשם צהבת) היא מחלה מדבקת, בעלת תפוצה גבוהה. בדרך כלל מופיעה המחלה בצורתה הקלה יחסית, אך במקרים מסוימים עלולה לגרום לפגיעה חמור ובלתי הפיכה בכבד. לאור זאת, ובעקבות המלצותיהם של איגודים מקצועיים ומומחים נוספים בנושא זה, פתחנו במבצע הסברה שמטרתו להבהיר את חשיבות החיסון כל בני המשפחה מפני המחלה. התחסנות תקטין את מספר מקרי ההידבקות בצהבת ואת כמות החולים והנזקקים להשתלת הכבד. ישנם מספר נגיפים, הנבדלים בדרכי ההעברה וברמת הסיבוך האפשרית של המחלה. הנפוצים ביותר הם A ו- B .

דלקת כבד נגיפית מסוג A

בארץ מדווחים אלפי מקרים של מחלה בשנה, בנוסף למקרים רבים שאינם מדווחים. צהבת A מועברת דרך מזון ומים מזוהמים, ודרך מגע עם חולים במחלה. צהבת A , שבד”כ מתנהגת כמחלה קלה יחסית עלולה במקרים מסוימים ארוכה וקשה, לגרום לפגיעה בכבד ואף להידרדר למצב המצריך השתלת כבד.

דלקת כבד נגיפית מסוג B

בישראל חיים מעל 021 אלף נשאים וחולים (כ- % 7- %2 מהאוכלוסייה) . מאז 1992 מחסן משרד הבריאות כל תינוק שנולד. לאור זאת – הצורך בחיסון מפני צהבת B קיים רק לגבי בני משפחה שנולדו לפני שנה זו. המחלה עלולה לגרום לשחמת ולסרטן הכבד, ואף להתדרדר למצב המצריך השתלת כבד. נגיף צהבת B מועבר דרך דם ויחסי מין נגיף צהבת B עמיד יותר ואף נפוץ יותר מנגיף האיידס, ולכן הסיכון להידבקות גבוה הרבה יותר. %5 -%10 מהנבדקים בנגיף צהבת B יישארו נשאים, כאשר בקרב הילדים האחוזים גבוהים אף יותר. אצל חלק מהנדבקים לא מופיעים סימפטומים קליניים, ולכן הם עלולים להדביק את סביבתם, מתוך חוסר ידיעה.

דלקת כבד נגיפית B

דלקת כבד נגיפית B איננה מחלה חדשה; היא קיימת כבר מאות שנים והיא אחד הגורמים ל”מחלת צהבת” בלשון העם . הסיבה העיקרית שלא שמעת עליה, היא שלא ניתן היה לעשות מאומה בקשר אליה עד עתה. ואם אי אפשר לטפל במחלה, למה לדבר עליה ? כל זה השתנה . דלקת כבד נגיפית B היא מחלה שעדיין איננה ניתנת לריפוי. לעיתים קרובות היא אף מחלה קשה, ולפעמים גורמת למוות. אך כיום היא כבר איננה בלתי נמנעת, משום שכעת קיים תרכיב חיסון שיכול להגן עליך מהידבקות במחלה. באזורינו, מסתמנת עליה בשכיחות דלקת כבד נגיפית B . סכנת החשיפה למחלה מאימת על כולנו. יש צורך להדגיש כי קיימות קבוצות אשר בגלל עיסוקם, סגנון החיים שלהם או תנאי הקיום והסביבה שלהם נמצאות בסיכון גבוה במיוחד.

מהי דלקת כבד נגיפית B

דלקת כבד נגיפית B היא מחלה נגיפית הפוגעת בכבד. בצורתה החריפה היא עלולה לגרום לסימפטומים קשים ורבים כגון: חולשה, עייפות, חום, הקאה וכן להופעת צבע צהוב בעור ובלובן העיניים (צהבת). למרות שהיא גורמת מוות לעתים רחוקות, אלה שנתקפו בה בצורה חירפה מאושפזים לעתים קרובות, ונזקקים לזמן רב, שבועות ואף חודשים של מנוחה והחלמה לפני שהם יכולים לשוב לחיים תקינים. תקופת הדגירה והמחלה עלולות להימשך שבועות או אפילו חודשים והחולה עלול, במשך תקופה זו להיות גורם מדבק ולהוות סכנה לכל מי שבא אתו במגע. המחלה החריפה עלולה להפוך לכרונית ב- 10% – 5% מהנדבקים המבוגרים. בילדים, הסיכון להפוך לחולה כרוני עוד יותר גבוה. הצורה הכרונית של דלקת כבד נגיפית B היא מצב שונה לחלוטין, מסוכן הרבה יותר. בדלקת כבד נגיפית B כרונית הסימפטומים עלולים להיות חבויים במשל שנים, בלי שניתן יהיה להבחין בהם. נשא הנגיף איננו מרגיש דבר וכמובן איננו יודע שהוא חולה. אך במצב זה נגיף המחלה נמצא בגופו, והוא עלול להרוס את הכבד שלו לאט לאט. דלקת כבד נגיפית B בצורתה הכרונית עלולה לגרום למוות עקב התפתחות שחמת (cirrhosis ) או סרטן הכבד . מרגע שהתהליך החל אי-אפשר לעצור אותו. המחלה איננה ניתנת לריפוי. נושא הנגיף עלול להוות סכנה נסתרת לכל הסובבים אותו. לא הוא ולא אף אחד אחר יכולים לדעת שהוא חולה בדלקת כבד נגיפית B, ואף על פי כן הוא עלול להיות גורם מסכן ושלא מתכוון הוא עלול להדביק אחרים במחלה.

כיצד נדבקים?

כאמור, דלקת כבד נגיפית B היא מחלה מדבקת. הנגיף עלול לעבור מאדם לאדם למשל באמצעות דם מזוהם החודר לגוף דרך סדקים קטנים מאוד בעור, אפילו בלתי נראים לעין. לדוגמא, אם החולה בדלקת כבד נגיפית B נחתך, ואדם אחר חובש את פצעו, טיפה מדמו המזוהם של החולה עלולה לחדור לגוף המטפל דרך סדקים זעירים בעורו וכך גם הוא עלול להידבק במחלה. כדאי לדעת שכל מוצרי הדם במדינת ישראל נבדקים שיגרתית. אך הדם אינו האמצעי היחיד העלול לגרום להידבקות. ידוע שנגיף עלול להימצא בכל נוזלי הגוף, כגון: רוק, זרע, הפרשות מהנרתיק. לכן אפשר להידבק במחלה גם תוך קיום יחסי מין, כמו במחלות מין; או כתוצאה משימוש במברשת שיניים, בסכין גילוח או במחט מזוהמת. כך נבדקים לעתים קרובות אנשים החיים עם אדם הנושא את הנגיף, אנשים הקיימים יחסי מין עם יותר מבן זוג אחד, הומוסקסואלים, וצרכני סמים.

האם ניתן למנוע את המחלה?

כן, בעזרת חיסון. תרכיבי חיסון גורמים למערכת החיסון הטבעית של הגוף לייצר חומרים מגינים הנקראים “נוגדנים”. נוגדנים אלה מסוגלים לנטרל נגיפים וחיידקים הנכנסים לגוף ולמנוע גרימת נזק. הגוף זקוק לסוג מיוחד של נוגדנים שיגנו עליו מפני דלקת כבד נגיפית B, ונוגדנים אלה חייבים להיות בדמו לפני התקפת הנגיף. לכן יש לקבל את תרכיב החיסון לפני המגע עם הנגיף, ולא – עלול להיות מאוחר מדי. תרכיבי חיסון מונעים מחלות הם אינם מרפאים אותן.