משאבי למידה

אתר תוכן לימודי במקצועות שונים וכמובן מאמרים מעניינים בתחומים שונים, כותבי מאמרים יכולים להכניס מאמרים לאתר באישור העורך. צרו קשר בדף צור קשר.

ביולוגיהמחלות

אוסטאוארתריטיס

מה זו מחלת SITIRHTRAOETSO ?
אוסטאוארתריטיס הינה דלקת מפרקים ניוונית.
מקור המילה יווני ופירושה: OETSO- עצם, ORHTRA – מפרק, SITI – דלקת.
גורמי סיכון שמגבירים את הסיכוי לחלות במחלה כוללים: השמנת יתר, תורשה, גיל המעבר, עישון ועיסוקים או מיקצועות הדורשים חזרה קבועה על אותה תנועה. בתחילה פוגעת המחלה בשלמות הסחוס ובנוזל הסינוביאלי שבתוך המפרק. הסחוס, שתפקידו למנוע חיכוך העצמות זו בזו, נשחק ונעשה בלוי ומחוספס. העצם מתחתיו מתעבה ומתחילה צמיחה של זיזי עצם אל תוך המפרק, דבר המעוות את צורתו. הסימנים השכיחים של המחלההנם כאב ודלקת של המפרק, נוקשות ונפיחות מקומית. המחלה שכיחה פי שתיים עד שלוש בנשים לעומת גברים. השכיחות עולה עם הגיל, כאשר מעל גיל 57 שכיחות המחלה עולה על 70%.
מה זה מפרק ?
מפרק הנו מקום המפגש של תי עצמות או יותר. קיימים שני סוגים עיקריים של מפרקים, מפרק מכתש עלי (כדור ושקע) כדוגמת מפרק הירך והכתף, ומפרק צירי כדוגמת הברך והמפרק. המפרקים הללו הנם מפרקים סינובאלים שכן הם מוקפים בקופסית של רקמה סיבית המחוברת לממברנה סינוביאלית המייצרת נוזל סינוביאלי וסופגת אותו. הנוזל הסינוביאלי הנו נוזל שקוף המסכך ומשמן את המפרק מונע חיכוך בין העצמות ומשמש כבולם זעזועים.
מהן דרכי הטיפול המקובלות במחלה ?
הטיפול תלוי החומרת המחלה. בשלבים הראשונים לרוב מטפלים בתרופות ללא מרשם רופא כגון פארצטמול, כאשר עם התקדמות המחלה הרופא עשוי להמליץ על מתן תרופות נוגדות דלקת וכאב חזקות יותר במינונים הולכים וגדלים. תרופות אלו עלולות לגרום לתופעות לוואי, בעיקר במערכת העיכול. לרוב עם החמרת המחלה מזריקים לחלל המפרק סטרואידים כאשר בשלבים מתקדמים מאוד נשקלת אפשרות לניתוח החלפת המפרק.
מה זה נוזל סינוביאלי ?
הנוזל הסינובאלי הנו נוזל המיוצר באופן טבעי בתוך המפרק, לדוגמא מפרק הברך, אשר תפקידו למנוע חיכוך ולבלום את הזעזועים בפעילות יומיומית רגילה כמו הליכה וריצה. המרכיב העיקרי של הנוזל הסינוביאלי הנו היאלורונאן NAMORULAYH אשר בעבר נקרא חומצה היאלורונאן CINORULAYH DICA . היאלורונאן הנו מקרומולקולה של פוליסכריד המצוי הברבה רקמות החיבור בגוף ואשר תפקידו לעטוף ולשמן את הרקמות בנוסף להיותו בולם זעזועים (תכונות ויסקואלסטיות).
בברך בריאה קיים ייצור מתמיד של היאלורונאן על מנת לשמור על הצמיגות הדרושה לתפקוד המפרק. בזמן הליכה מופעל על הברך לחץ מכאני רב אשר מוגבר בזמן התכופפות, על כן מצב תקין של הברך חיוני לתפקוד ולתנועותיו. בברך אוסטאוארתריטית, התהליך הדלקתי והשינויים הניוונים (דגנרטיבים) פוגעים ביכולת הגוף לייצר היאלורונאן תקין. איכותו, ריכוזו, כמותו, המשקל המולקולרי שלו וצמיגותו יורדים, ובכך נפגם תפקודו של הנוזל כמשמן ומרפד בתוך הברך. בנוסף להרגשת הכאב והקשיחות בברך מתחיל מעגל קסמים שמגביל את התנועותיות ומחמיר את המחלה. כאמור, לנוזל הסינוביאלי בברך תפקיד חיוני בריפוד ושימון המפרק, לפיכך בטיפול באוסטאוארתריטיס יש חשיבות בשיקום בנוזל הסינוביאלי על מנת להחזיר לו את תכונותיו ותפקודו הפיזיולוגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *