מראות פנורמיות לשמירה על הבטיחות

מומחי תחבורה ובטיחות כמו גם מתכנני ערים עושים מאמצים גדולים למצוא פיתרונות זולים ויישומיום לבעיות בטיחות בתנועה הקיימות בכל כרך עירוני. אחד מפתרונות אלו הוא מראות פנורמיות אשר נותנת פיתרון פשוט, זול וקל לנושא של שדה ראייה מצומצם ומוגבל בצמתים בסביבה אורבנית.

מתאימות לצמתים קטנים יחסית בהם אין יותר מנתיב אחד והתנועה אינה כבדה. בצמתים עם נפח תנועה רב או מספר מסלולים מתקינים מערכת רמזורים אשר עלותה גבוהה עשרות מונים מזו של מראה פנורמית”.

מראות פנורמיות מבוססות על עיקרון פיסיקאלי פשוט לפיו מוקד העדשה (נקרא גם focus) אינו נמצא בקו אחד עם פני העדשה אלא מאחוריו ובאופן זה כל שתי קרני אור מקבילות הפוגשות במראה מוחזרות בנתיבי “וקטורים” המתרחקים זה מזה. עיקרון זה מאפשר למראה לספק לעוברי הדרך שדה ראיה רחב מאוד של כ 180 מעלות ולפתור בעיות של שדה ראיה מצומצם.

מראות פנורמיות מאפשרות לנהגים המגיעים מכיוון אחד של צומת כבישים בעל שדה ראיה לקוי (בשל בנינים, מצחיה או כל מכשול אחר) לראות את הנתיב המאונך לכיוון הנסיעה שלהם ולדעת האת מגיע משם כלי רכב. חשוב לציין כי מראות פנורמיות מתאימות לצמתים קטנים יחסית בהם אין יותר מנתיב אחד והתנועה אינה כבדה. בצמתים עם נפח תנועה רב או מספר מסלולים מתקינים מערכת רמזורים אשר עלותה גבוהה עשרות מונים מזו של מראה פנורמית.

יתרון חשוב נוסף של מראה פנורמית טמון בפשטותה ובמחיר התקנתה הנמוך באופן ניכר מזה של מערכת רמזורים שלמה אשר תיצור פונקציונאליות דומה מבחינת משתמשי הדרך. מראות פנורמיות אינן דורשות תחזוקה למעט במקרים מיוחדים בהם נדון בפיסקאות הבאות.

אחת הבעיות העיקריות עם מראות פנורמיות היא רגישותן ופגיעותן. המראה בנויה מעדשת זכוכית שבירה בעובי לא רב ובסיס פלסטי אשר משמש לתלייתה על עמוד. כל נער יכול לשבור את המראה בזריקת אבן אחת. לא ניתן להגן על המראה באמצעות לוח שקוף או רשת כן כל כיסוי או חיפוי יגרום לאובדן יעילות המראה.

בשל רגישות זו נמנעות עיריות רבות לעשות שימוש במראות פנורמיות וזאת בד”כ לאחר ניסיונות מעטים של התקנה, שבירה והחלפה וחוזר חלילה. בעיה זו כואבת מאוד בישראל שכן מחד קיימת בעיה בטיחות בדרכים ולא לכל העיריות יש את התקציב הדרוש להקמת ותחזוקת מערכת רמזורים. מצד שני קיימים בני נוער רבים אשר שוברים את המראות כמעשה קונדס מבלי להבין את חומרת הבעיה שהם יוצרים לנהגים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.