גוף האדם

השערה

-----------------------------------------------------------------------

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: rentatar@gmail.com - שלחו כאן אימייל

מתברר, שכבר בלידה קיימים 001 אלף זקיקי שיער. השערה היא, למעשה, צינור ספוגי ארוך, בעל קוטר של 1.0 מילימטר, המצופה בתאים דמויי-רעפים. השערה טמונה בעור בתוך מנהרה הנקראת זקיק השערה. בשערה אין עצבים או כלי דם. בחלקה התחתון של המנהרה מצוי שורש השערה, שמתוכו היא צומחת. לתוך זקיק השערה נפער פתח של בלוטות חלב, המספקות חומר שימון לציפוי השיער והעור ולהגנתם. לשערה מחובר שריר קטן, שסומר אותה בשעת-קור (“עור אווז”). על הקרקפת יש בממוצע בין 09 ל- 041 אלף שערות, בשחור כ- 011 אלף שערות, בשיער אדמוני יהיו כ- 09 אלף שערות ובבלונדני שהוא הצפוף ביותר – כ- 041 אלף שערות. הרבה ?
אלו רק כרבע משערות גופנו. השערה גדלה במהירות ממוצעת של 3.0 מילימטר ביום, 1.2 מ”מ בשבוע, 1 ס”מ בחודש ו- 21 ס”מ בשנה. אורך השיער המקסימלי נע בין 07 ל- 09 ס”מ. קצב צמיחת השיער עולה במזג אוויר חם, ויוד עם עליית הגיל. שיער הנשים גדל לאט יותר משיער גברים. בכל יום אנו מאבדים 08 עד 001 שערות. שערה אחת יכולה להישאר על הראש בין 3 ל- 7 שנים.
לשערה מחזור חיים: שלב הצמיחה, שבו השערה טמונה חזק בזקיק (שלב זה נמשך בין שנתיים ל- 7 שנים); שלב מעבר של 2-4 שבועות, שבו השערה משתחררת לאט מהשורש ונעה כלפי מעלה בזקיק; שלב המנוחה, שנמשך 2-4 חודשים, שבו השערה נמצאת בחלק העליון של הזקיק, מוכנה לנשירה. במקביל, מתחילה צמיחה חדשה.
איך שומרים על השיער ?
סירוק עדיף על הברשה.
רצוי להשתמש במסרק בעל שיניים קהות (לא חדות) למניעת פגיעה בקרקפת.
לאחר חפיפה מומלץ לייבש את השיער, על ידי כריכת מגבת עליו (בסגנון תרבוש), בלא
שפשוף או משיכה. שפשוף השיער וניגובו חזק מזיקים לו.
רצוי שלא לסרק או להבריש שיער רטוב, אלא לחכות עד שיתייבש לגמרי.
חפיפה יום-יומית של השיער אינה גורמת נשירת-יתר.
מי ים ומי בריכה עם כלור מזיקים לשיער. מומלץ לשוטף את השיער לאחר השחייה.
ומה קורה עם הקרחת ?
עד לסוף המאה ה- 91 סברו, כי גברים מתקרחים הם אלה שחובשים כובעים או קסדות מתכת. רק בשנת 2491 הוכח, כי ההורמונים האנדרוגניים אחראים לתופעת ההתקרחות. ההתקרחות היא תופעה שכיחה ותורשתית, שבה השיער נהפך לדק וקצר יותר, ואינו מכסה היטב את הקרקפת. צפיפות זקיקי השיער אינה משתנה.

חדשות