משאבי למידה

אתר תוכן לימודי במקצועות שונים וכמובן מאמרים מעניינים בתחומים שונים, כותבי מאמרים יכולים להכניס מאמרים לאתר באישור העורך. צרו קשר בדף צור קשר.

גיאולוגיה

הגורמים לרעידות אדמה

רוב רעידות האדמה מתחוללות לאורך הגבולות של לוחות קרום כדור הארץ הם מכונים קווי שבר או קווי , העתק, בעיקר במקומות שבהם הלוחות דחוסים זה כלפי זה, כמו בהרי ההימליה או במקומות שבהם הלוחות מחליקים זה כנגד זה. כדור הארץ מורכב בעיקרו מסלע מותך.
החומר המותך עטוף בקליפה קשה ודקה יחסית, שאנו חיים עליה. עובייה של הקליפה נע בין 5 ק”מ מתחת למקומות שונים באוקיינוסים ועד לכ- 70 ק”מ במקומות שונים מתחת ליבשות החומר המותך שמתחת לקליפת כדור הארץ נמצא בתנועה. כאשרחומר חם יותר עולה אל פני כדור הארץ, הוא מתקרר מעט בדרך, ושוב זורם לכיוון מרכז כדור הארץ.

כתוצאה מתנועה זו מופעלים לחצים עצומים על הקליפה הדקה של כדור הארץ, גורמים לסדיקתה ושבירתה ללוחות, וגורמים ללוחות הטקטוניים אלה לנוע זה כנגד זה רעידות האדמה מתחוללות כאשר הסלעים הנתונים ללחצים אינם חזקים מספיק לעמוד בפניהם בשל לחצים אלה הסלעים נשברים והלחץ מתפשט בגלים מנקודת השבר ויוצר את זעזוע האדמה כמו כן, רעידות האדמה קשורות בפעילויות געשיות ונגרמות ע”י התפרצות או נסיגה של מגמה הגורם העיקרי להבדל בין זעזועי אדמה קלים לבין רעידות אדמה חמורות אינו קשור בחוזק הסלעים או במבנה שלהם, אלא, בעיקר בכמות הסלעים הנתונים ללחץ תזוזת הלוחות גורמת לרעידות אדמה באופן הבא: העתק שבר בסלע הקרום, אם הסלעים שלאורך ההעתק צמודים בחוזקה זה לזה, הולכת ומצטברת מתיחות תחת לחצה של תנועת הלוחות הנמשכת, הקרום משני צדדי העתק מתקמט לאט.

העיוות הולך וצובר אנרגיה של מתיחות שלבסוף הסלעים משני צדי ההעתק חולפים זה ליד זה, ומשחררים את גלי ההלם של רעש האדמה. הסעה כשהלוחות נעים זה ליד זה אופקית – אין זו יצירת קרום חדש, ואין זו שחיקת קרום קיים, התנועה מתרחשת לצדדים לאורך ציר ההעתק. בכמה מקומות נעים הלוחות בכיוונים מנוגדים, במקומות אחרים , שני הלוחות נעים באותו כיוון כללי, אך במהירויות שונות. בשני המקרים הם יוצרים העתק אופקי.

מאמרים שאולי יענינו אתכם
מערה קארסטית
מערה קארסטית

המערה נוצרת במספר דרכים רובם ע"י פעולת ההמסה של מי הגשמים בסלעים גירניים כדוגמת הסלעים שניתקלנו בהם: גיר, דולומיט וקרטון. Read more

מה קורה ברעידת אדמה
מה קורה ברעידת אדמה

מתוך מיפוי המוקדים של רעידות האדמה החזקות, מסתבר שעל פני כדור הארץ ההשפעה המיידית של רעידת אדמה היא טלטול האדמה Read more

רעידות אדמה – מבוא
רעידות אדמה - מבוא

בגלל פעילות הלוחות, קרום כדור הארץ נמצא תמיד בתנועה. כבר מיליוני שנים, היבשות נעות ממקום למקום. הן מתנגשות זו בזו Read more