כימייה

תערובת ותרכובת

-----------------------------------------------------------------------

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: rentatar@gmail.com - שלחו כאן אימייל

תרכובת

חומר חדש שנוצר מהתחברות שני יסודות או יותר, או מהתחברות שני תרכובות או יותר כאשר לתוצר יש תכונות קבועות ואופייניות השונות מתכונות המרכיבים.

בכימיה, תרכובת היא חומר הבנוי משני יסודות או יותר, הקשורים ביניהם בקשר כימי. לתרכובת תכונות כימיות משל עצמה, השונות מתכונות מרכיביה. דוגמה: NaCl מלח בישול הוא תרכובת של נתרן וכלור. יש להבדיל בין תרכובת לבין תערובת, שבה יש חומרים אחדים יחדיו, אך ללא קשר כימי ביניהם, כך שכל חומר שומר על תכונותיו הכימיות.

סוגי תרכובות: תרכובת יונית – מלח תרכובת עם קשר קוולנטי בדרך-כלל בין שתי אל-מתכות

יש להבחין בין סגסוגת לבין תרכובת סגסוגת היא תערובת של מתכות ולא תרכובת. בסגסוגת מתיכים מתכות שונות באופן כזה שהמבנה היסודי של המתכת, גביש המשתרע לכל גודלו של גרעין מתכת, נשאר ללא פגיעה. הסגסוגת היא תערובת מתכות, אשר אינה נוטה להיפרד בנקל. אטומי כל מתכת מסודרים עדיין בגרעינים שלמים בתוך הסגסוגת. גרעיני המתכת מהווים גבישים זעירים, שבתוכם דומה מבנה המתכת למבנה הרגיל שלה, כאשר היא טהורה. אך הגרעינים משולבים אלה באלה במבנה חזק ויציב.

פי וי סי   ויניל (Vinyl) הוא שמה של קבוצה קבוצת הוויניל היא נגזרת של האלקן הפשוט ביותר, אתן (CH2=CH2, קרוי גם אֵתילן), שהוחסר ממנו אטום אחד של מימן. אחד הווינילים הידועים ביותר כיום הוא ויניל כלורי CH2=CHCl -אטום כלור הקשור לקבוצת ויניל.

מחומר זה מייצרים פולימר הקרוי פוליוויניל כלוריד פי וי סי PVC, אחד מסוגי הפלסטיק הידועים ביותר. PVC פי וי סי משמש בין השאר לייצור תקליטים, ולריצוף רצפות, אחד החומרים הנפוצים בריצוף.

תערובת

תערובת- ערימה של חומרים ללא קשר כימי בינהם. סלט, בטון, עוגה וכדומה

תערובת הומוגנית- תערובת שלא ניתן לראות בה את מרכיביה. תערובת זו יכולה להיות גזית, נוזלית ומוצקה.

תערובת הטרוגנית- תערובת שניתן לראות בה הבדל בין מרכיביה.

תערובת היא חומר, העשוי ממספר חומרים שונים, בלי איבוד התכונות של המגיבים. יש שני סוגים של תערובות, אחידה או לא אחידה. התערובת האחידה שנקראת גם תערובת הומוגנית היא תערובת שבה אי אפשר להבחין בין חומרי התערובת, לדוגמה סגסוגת. בתערובת לא אחידה שנקראת גם תערובת הטרוגנית אפשר להבדיל בין מרכיבי התערובת, לדוגמה, סלט.

לתערובות יש שמות שונים לפי מצבי הצבירה של החומרים בהן. תחליב הוא תערובת דמוית חלב, של נוזל שומני בנוזל המתערבב במים בקלות. סוג זה של תערובת נוטה להיפרד בקלות. החלב התעשייתי, להבדיל מחלב ישירות מן הפרה, עובר תהליך המגון אשר מיועד לאחד את מרכיבי החלב לידי תערובת אחידה. לאחר הקפאה עשוי החלב להיפרד למרכיביו.

תרחיף הוא תערובת של אבקה בנוזל. תרופות ילדים רבות סירופים משווקות באופן זה. גם סוג זה של תערובת נוטה להיפרד, ודרוש ניעור לפני השימוש בתרופה.

תמיסה נמצאת על הגבול שבין תערובת לתרכובת. מולקולות של חומר אחד מתערבבות במולקולות רבות של חומר אחר, נוזל. אף כי המבנה הכימי של המולקולה המומסת לא בהכרח משתנה, היא עדיין מתנהגת באופן שונה בתכלית. כמובן, שהמבנה הכימי של החומר המומס עשוי להשתנות לחלוטין: מלח, שהוא תרכובת – גביש סדור של יונים של חומרים שונים, יפרק את הקשרים הכימיים הקיימים בין היונים שבו כדי ליצור קשרי מימן עם מים או ממס קוטבי אחר.

חדשות